Prawdziwej życzliwości nie można kupić, można jej doświadczyć. Życzliwości nie trzeba uczyć, wystarczy ją okazywać. Każdego dnia w domu, w sklepie, na ulicy… Uśmiech, filiżanka ciepłej herbaty, miłe słowo, otwarcie babci drzwi do sklepu to mało, a zarazem tak wiele. Dlaczego warto pielęgnować życzliwość? Jaka jest jej niesamowita siła?
21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Idea tego dnia do dziś jest niezmienna – Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy
Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar – mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są proste: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji.
W dniach 20-24 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI, by również włączyć się do propagowania tego święta, gdyż uśmiech, miłe słowo, przyjazny gest potrafią zdziałać więcej niż nam się wydaje!
Każdego dnia okazywaliśmy sobie życzliwość w inny sposób.
W poniedziałek w wybranych klasach zostały przeprowadzone warsztaty pt. „Życzliwość się opłaca”. We wtorek na przerwach działała POCZTA ŻYCZLIWOŚCI. Za jej pośrednictwem każdy otrzymał pozdrowienia i życzenia. Szkoła została udekorowana miłymi, życzliwymi plakatami i słowami, które uczniowie i nauczyciele mogli oderwać i zabrać ze sobą lub przekazywać je dalej. W środę wystartowała zabawa MASZYNA LOSUJĄCA, uczniowie mogli wylosować dla siebie życzliwą, motywującą myśl lub cytat. Pod koniec tygodnia zrobiliśmy sobie życzliwe zdjęcia, a w każdej klasie odbył się konkurs na najżyczliwszą osobę.
Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli „TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI” upłynął w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Wszystkim razem i każdemu z osobna dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i uczestnictwo w tym czasie.
Pedagodzy szkolni
Dodaj komentarz