„NARODOWE CZYTANIE”

12 września uczniowie klas najstarszych wraz z nauczycielami wybrali się na plac targowy w Ułężu, by wspólnie z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej odkrywać piękno fragmentów powieści „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej, w ramach cyklicznej akcji „Narodowe Czytanie”.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie jest to akcja ogólnopolska odbywająca się już dwunasty raz pod patronatem Pary Prezydenckiej, zachęcająca rokrocznie do wspólnego czytania wybranej lektury klasyków polskiej literatury.

W rolę czytających wcielili się uczniowie klasy VII, uczennica klasy V oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ułężu.

Pracownikom GOKu i GBP w Ułężu serdecznie dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjątkowego spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.